Poranek to najważniejsza część dnia. Odpowiednio wykorzystany odwdzięczy się w postaci lepszego samopoczucia i masy energii aż do wieczornych godzin! Twój poranek należy do ciężkich, a wstawanie z łóżka to ciągle tocząca się walka? A może czujesz zmęczenie i ospałość, a w ciągu dnia musisz robić sobie drzemki?
Jeśli tak, to ten artykuł jest dla Ciebie! Przedstawiamy Ci dziewięć porannych nawyków, dzięki którym zaczniesz razem z nami witać dzień z uśmiechem na twarzy! ☺
ŻELAZNA GODZINA
Jeśli masz w planie wstać o godzinie szóstej, zrób to. Nie 06:15, nie 06:20, po prostu szósta. Dyscyplina jaką będziesz trzymać w stosunku do siebie od samego rana da Ci pewność siebie i zadowolenie. Będzie to dobre wejście w zorganizowany dzień, w którym wykonujesz swoje obowiązki krok po kroku!
Przeciąganie pobudki diametralnie obniża motywację do działania. Buduje niezadowolenie, brak wiary, bo mieliśmy postanowienie i już na samym początku wyszła klapa. Dlaczego więc miałoby być inaczej z resztą dnia?
„Każdy ranek daje szansę na to, by wieczorem móc powiedzieć: to był udany dzień.”
Kwadrans snu krócej za takie odczucie? Nie musisz powtarzać dwa razy!
RUCH DLA ZDROWIA
Nie bez przyczyny mówi się, że ruch to samo zdrowie. Jak mawiał niemiecki filozof Schopenhauer, „Ruch jest życiem – życie jest ruchem” i faktycznie jest w tym dużo prawdy. Odpowiednia ilość ruchu podkręca metabolizm oraz inne układy naszego organizmu tak bardzo, że jest on gotowy wystartować z przytupem i nawet mu się „nie śni”, by w dalszym ciągu dnia przystopować. Dodatkowo poprawi się Twoja jakość snu.
Połączenie wysiłku i odpoczynku przyczynia się do homeostazy, czyli równowagi. Wysiłek w ciągu dnia spowoduję, że Twoja regeneracja w nocy będzie zdecydowanie większa. Twój sen będzie głęboki, Ty wyspany, a samopoczucie na wysokim poziomie.
Jedyne co musisz zrobić, to przypomnieć ciału, że czas na sen się już skończył. Teraz czas na pracę! Rozpocznij więc pierwszy poranny nawyk i wybierz się na spacer, zrób gimnastykę w domu, lub idź na siłownię. ☺ Satysfakcja gwarantowana!
SZKLANKA WODY PRZED ŚNIADANIEM
Zapewne wiesz, że 60% masy ludzkiego ciała stanowi woda. W trakcie procesu regeneracji organizm stopniowo się odwadnia, przez co zwiększa się jego zapotrzebowanie na wodę. Między innymi dlatego większość z nas zaraz po przebudzeniu odczuwa pragnienie. Woda w takiej sytuacji ma zbawienne właściwości, ponieważ pozwala podkręcić pracę metabolizmu, a my zaczynamy odczuwać napływ energii. Oprócz tego woda działa detyksokacyjnie. Oznacza to, że wypłukujemy z siebie wszelkie toksyczne substancje powstałe podczas procesu regeneracji. Aby zwiększyć efektywność usuwania toksyn zaleca się wodę z cytryną. Zawarta w niej witamina C zwalcza wirusy, oraz zmniejsza apetyt. Jeśli więc planujesz zrzucić parę kilogramów, ta informacja będzie dla Ciebie przydatna ☺
POŻYWNE ŚNIADANIE
Poranna rutyna bez pożywnego śniadania? Niestety, ale nie można mówić o dobrym początku dnia bez pożywnego śniadania! Oczywiście nie należy tu mylić pojęć. Pożywne nie oznacza wysokokaloryczne, czy w dużych ilościach. Wystarczy odpowiednia dawka zdrowych węglowodanów, witamin i minerałów, które będą paliwem napędowym przez resztę Twojego dnia.
Musisz jednak pamiętać, że im gorsza jakość paliwa, tym gorsza praca silnika. Owsianka z dżemem, ciemne pieczywo i jajka, pancakes owsiane z owocami, to jedne z wielu rozwiązań wartych uwagi. Wystarczy trochę poeksperymentować, tak więc zdajemy się na Twoją kreatywność!
KAWA NA ROZBUDZENIE
Przez wielu nazywana jako napój Bogów. Chyba każdy z nas miał okazję poczuć działanie tego wyśmienitego eliksiru ;). Kofeina pobudza mózg do pracy i przyspiesza przesyłanie informacji przyczyniając się tym samym do lepszego skupienia i koncentracji. Będzie to świetny dodatek do porannych nawyków, ale dopiero po wyżej wymienionych punktach!
Najrozsądniej jest wypić kawę po posiłku. Mało tego, wypicie kawy mniej więcej 1-2 godziny po posiłku pozwoli go w pełni przetrawić. Dzięki temu procesowi nie będziesz narażony na zgagę, wzdęcia, czy problemy gastryczne ☺
CYKL DOBOWY SNU
I na tym etapie zejdziemy troszkę z porannych rutyn, bo jak początek dnia może być dobry, jeśli się nie wysypiamy? ☺
Głęboki sen. To właśnie dzięki niemu wstajemy wyspani, pełni energii i gotowi do działania. Jeśli brakuję Ci energii to w Twoim cyklu dobowym przeważa sen powierzchowny, podczas którego tak naprawdę nie odpoczywamy, narządy się nie regenerują, a mózg wciąż analizuję kolejne informacje.
Czy wiedziałeś, że największa absorbcja na głęboki sen mieści się w przedziale czasowym od 22.00 do 06.00? Wiedziałeś, że właśnie w tym przedziale i tylko tym odpoczywają narządy wewnętrzne? Jeśli kładziesz się spać o późnych godzinach, nic dziwnego, że rano wstajesz i czujesz się jak zombie.
Nawet jeśli Twój sen miałby trwać 10 godzin, nic to nie da skoro 8 godzin z nich to sen powierzchowny. Zdecydowana większość z nas wysypia się o konkretnych godzinach i aby czuć się wyspanym, należy ich przestrzegać. Jeśli więc czytasz ten artykuł po godzinie 22.00 natychmiast zamknij urządzenie i kładź się spać! 😉
Nasze kosze prezentowe na każdą okazję:
NIEBIESKIE ŚWIATŁO
W tym punkcie mamy wiadomość, która może Cię zasmucić… Niestety… Korzystanie z mobilnych urządzeń w godzinach wieczornych zaburza Twój sen pod kątem zasypiania i poziomu głębokiego snu. Jest to zarówno przykra wiadomość dla Ciebie jak i dla nas. Udowodniono naukowo, że niebieskie światło hamuję produkcję melatoniny, która w ludzkim organizmie odgrywa rolę hormonu snu. Jak do tego dochodzi?
Otóż poprzez „oszukany obraz postrzegania rzeczywistości” przez mózg. Podczas, gdy my w godzinach wieczornych scrollujemy facebooka, czy instagrama, nasz mózg odbiera światło telefonu jako dzień. Idąc tym tropem mózg nie ma zamiaru produkować melatoniny, bo dlaczego mielibyśmy iść spać w środku dnia…?
W takich sytuacjach często podejmując próbę snu nie jesteśmy w stanie zasnąć, a gdy się to uda, sen jest płytki i często się z niego wybudzamy. Jakie znamy na to sposoby? Z tych najrozsądniejszych znamy dwa. Totalnie ogranicz niebieskie światło (tv, telefon, komputer), 1,5-2 godziny przed snem. Możesz w jakimś stopniu ograniczyć stopień niebieskiego światła na swoim urządzeniu poprzez dodanie ciepłego tła, które dla oczu ma kojące działanie. W przypadku telefonów sprawa jest mega prosta, bo każdy z nich powinien mieć funkcję „ochrony wzroku”.
Ustawienia -> wyświetlacz -> ochrona wzroku
Jeśli jednak nie udałoby Ci się znaleźć, z pewnością znajdą się aplikację w sklepie androida. W przypadku komputerów jest wiele programów, które działają na dokładnie tej samej zasadzie np. „f.lux”. Niech moc będzie z Tobą drogi czytelniku. Mamy nadzieję, że uda Ci się pokonać pokusę przed zerknięciem do telefonu!
POSIŁEK PRZED SNEM
Jak już wiesz nasze ciało regeneruje się i odpoczywa w konkretnych przedziałach czasowych. W przypadku układu trawiennego i żołądka regenerują się o godzinie
Skazywanie ich na trawienie w czasie, w którym powinny one odpoczywać nie jest dobrym pomysłem i z pewnością odczujesz to zarówno w trakcie snu, jak i po przebudzeniu. Żołądek odwdzięczy Ci się koszmarami, a rano oboje wstaniecie niewyspani po ciężkiej nocy. Czy to opłacalny deal? Chyba nie do końca. Zaleca się więc spożywanie posiłku około dwie godziny przed snem. W tym czasie układ trawienny zrobi to do czego został stworzony, a następnie razem położycie się spać!
MEDYTACJA
Ciekawy nawyk nie sądzisz? Wbrew pozorom medytacja wcale nie jest taka trudna, a daje niesamowite korzyści. Zauważ, że wszystko co otacza Cię dookoła jest bodźcem, który Twój mózg musi przetworzyć. W przeciągu sekund przetwarza on tysiące informacji, które następnie wpadają do Twojej świadomości, lub są traktowane jako informacje zbędne. Ich wysoka ilość powoduję, że jesteśmy pobudzeni współczulnie, co oznacza, że bez przerwy jesteśmy w gotowości do działania. Hmm.. brzmi okej, ale pytanie czy da się tak bez przerwy i czy liczy się to z konsekwencjami?
Mózg jak każdy inny narząd musi odpoczywać. Tak zwane przebodźcowanie może wiązać się gorszym samopoczuciem, wysokim stresem, problemami ze snem, a nawet zaburzeniami koncentracji, czy pamięci. Wszystkie te objawy mieszczą się pod coraz bardziej znanym hasłem o nazwie „Brainfog”.
Jak w takim razie działa medytacja?
Pobudza drugi układ, który nazywa się układem przywspółczulnym, kojarzonym ze spokojem, relaksem i równowagą. Wystarczy, że przyjmiesz wygodną pozycję i zamkniesz oczy. Nie jest istotne jaką pozycję przyjmiesz. Ważne, że będzie ona wygodna. Teraz skup się na oddechu. Weź wdech nosem i poczuj jak powietrze przepływa przez Twoje płuca. Następnie spokojny, kontrolowany wydech ustami.
Wokół Ciebie nie ma nic. Tylko Ty i Twój oddech. Poczuj jak Twoje ciało w końcu odpuszcza, rozluźnia się, a mózg przeżywa chwilowe wakacje.
Po wakacjach jak po wakacjach. W pełni zwarty i gotowy do działania! ☺
Medytacja pomoże Ci się uspokoić i rozluźnić w stresujących momentach. Wywoła pozornie nieuzasadniony uśmiech i zadowolenie na Twojej twarzy. Pozornie… choć tak naprawdę zaczniesz doceniasz i cieszyć się z prozaicznych rzeczy, jak zwykłe „Dzień dobry” wypowiedziane przez sąsiada.
Medytować można o poranku, w ciągu dnia oraz wieczorem. Jednak dobrze wiemy, że jeśli nie zrobimy tego rano, to nie zrobimy w ogóle. W ciągu dnia nie znajdziesz na to czasu, a wieczorem jedyne o czym będziesz myśleć, to łóżko po ciężkim dniu. Najlepiej więc będzie, jeśli poświęcisz dziesięć minut i dołączysz medytację do porannych nawyków.
Dobry początek dnia, to dobry ciąg dalszy do samego wieczora. Zastanów się, który z wyżej wymienionych punktów mógłbyś wprowadzić do porannej rutyny i zrób to bez zastanowienia! Poczujesz zasadniczą różnicę, a Twoja efektywność zdecydowanie wzrośnie.
„Gdy się rano budzisz masz dwa wyjścia: spać i marzyć dalej, albo wstać i realizować marzenia.”
A jaki poranny scenariusz odpowiada Tobie?