motywacja pracowników, a produktywność

Jak motywować pracowników – 10 zasad skutecznej motywacji

Motywacja pracowników niewątpliwie wpływa na stan firmy. Zestresowani i zmęczeni pracownicy gorzej pracują, a także mniej angażują się w powierzone im obowiązki. Jeśli chcesz wiedzieć, jak zmotywować zespół do pracy i uzyskać pozytywne zaangażowanie, musisz sprawić, by pracownicy czuli pasję do codziennego chodzenia do pracy i chęci do spędzania w niej czasu. Motywowanie pracowników nie musi już być wyzwaniem! Oto 10 zasad skutecznej motywacji.

Na czym polega istota motywacji?

Wyobraź sobie taką sytuację (a może masz z nią do czynienia): jest poniedziałek, wczesny poranek, a Twoi pracownicy powoli wkraczają do biura. Mimo że minął weekend i powinni być wypoczęci, mają opuszczone głowy i ramiona, worki pod oczami i jedno bije od nich z daleka: nikt nie jest zmotywowany do pracy. Jako świetny szef lub menadżer powinieneś wiedzieć jedno: motywacja pracowników jest kluczem do ogólnego sukcesu. Dlaczego?

Otóż motywacja to nasz stan gotowości do podjęcia określonego działania. Jest również procesem psychologicznym, który kieruje nasze zachowanie na osiągnięcie określonych, istotnych celów. Poza tym to właśnie motywacja nadzoruje wykonywanie pewnych czynności tak, aby prowadziły do zamierzonych wyników np. odniesienie sukcesu w firmie.

Na naszą motywację wpływa zespół pojedynczych motywów, czyli wewnętrznych i zewnętrznych czynników, które m.in. pobudzają człowieka do działania. Motywacja do pracy przejawia się w dużym zaangażowaniu załogi i dbaniu o sukces firmy. Tutaj w grę wchodzi rola menadżera oraz związane z nią motywowanie pracowników. To właśnie energetyzowanie, kierowanie i podtrzymywanie wysiłków personelu w dążeniu do celu sprawia, że ludzie pracują dobrze i wydajnie.

Zmotywowany zespół powinien być pełen werwy i podekscytowany wykonywaniem zadań. Pracownicy powinni być skoncentrowani na robieniu tego, co jest ważne dla organizacji. Menedżer musi ostatecznie stworzyć środowisko, które pozwoli pracownikom dawać z siebie wszystko i czuć się docenianymi, jednocześnie realizując w pełni powierzone zadania. A jak wiadomo, nawet doskonale zaplanowany projekt zawiedzie bez zmotywowanych pracowników.wpływ lidera na motywację pracownika

Motywowanie pracowników w 10 zasadach

Wszyscy jesteśmy osobami o różnych potrzebach i aspiracjach, więc to, co motywuje jednego pracownika, może nie motywować drugiego. Dobry menadżer musi zrozumieć, co odpowiada za te różnice.

Nierzadko zdarza się, że dwóch pracowników zatrudnionych mniej więcej w tym samym czasie, o podobnych umiejętnościach i wiedzy, wnosi wkład na rzecz firmy na różnym poziomie. Jeden spełnia normy, wykonuje świetną robotę przy powierzonych zadaniach i z przyjemnością się z nim pracuje. Drugi pracownik może mieć problemy z zadaniami i terminami, ma negatywne nastawienie i sprawia problemy. Ludzka tendencja skłania wówczas do obwiniania słabszych o brak wiedzy, chęci lub oszustwo na rozmowie kwalifikacyjnej. Czasami zakładamy również, że brakuje im wewnętrznej motywacji. Mamy tendencję do wyolbrzymiania osobistych przyczyn takiego zachowania, a nie skupiamy się na czynnikach zewnętrznych. Tymczasem osoby, których potrzeby są zaspokajane w pracy, są zwykle bardziej zmotywowane.

Samo stworzenie środowiska pracy, które obejmuje szereg czynników motywujących, może zaowocować lepszą wydajnością, a także zwiększoną korzyścią dla firmy. Zatem – jak zmotywować zespół do pracy?

Stwórz przyjazne środowisko pracy – Zasada 1

Twoi pracownicy sporą część swojego życia spędzają w pracy z innymi ludźmi. Jeśli współpracownicy się polubią, od razu będą lepiej pracować. Motywowanie pracowników to również uświadomienie im, że to oni są kluczowym zasobem dla danego projektu lub całego przedsiębiorstwa. Dlatego powinieneś porozmawiać ze swoimi pracownikami, zapytać ich o opinie i pozwolić im na wyeksponowanie swoich pomysłów.

Na korzyść wychodzi także sytuacja, w której zespół jest dobrze zintegrowany z Tobą i pozostałymi pracownikami. Możesz to osiągnąć, organizując spotkania lub wyjazdy po pracy, lub spędzając razem przerwy i wspólnie spożywając posiłki. Skoncentrowanie się na tworzeniu więzi w zespole sprawia, że pracownicy ​​lepiej się komunikują, a tym samym lepiej rozwiązują problemy bez Twojej pomocy.

Przyjazny aspekt przedsiębiorstwa obejmuje także samo miejsce pracy. Pomieszczenia biurowe powinny podobać się pracownikom, mają wyglądać jak najbardziej przyjaźnie i atrakcyjnie. Takie drobne zmiany, jak przemalowanie ścian na odpowiednie kolory (np. niebieski, który sprzyja samodzielności i kreatywności), mogą poprawić nastrój pracowników.

Nasze kosze prezentowe z winami

Bądź liderem, którego warto naśladować – Zasada 2

Liderzy czy menadżerowie zwykle nadają firmie sens i wartość. Tutaj dużą rolę odgrywa ich nastawienie, które może mieć znaczący wpływ na mentalność pracowników. Jeśli liderzy dadzą przykład pozytywnego myślenia i dobrego podejścia do zadania, pracownicy pójdą za nimi, a cała kultura pracy stanie się bardziej motywująca.

Okazuje się, że szczęście i pozytywne nastawienie odgrywają większą rolę w sukcesie firmy, niż to sobie wyobrażamy. Badania pokazują, że szczęście zwiększa produktywność firmy o 31%, a samą sprzedaż o 37%. Prosta zmiana nastawienia lidera oraz nagradzanie zespołu za ciężką pracę (patrz krok 4.) mogą mieć bezpośredni wpływ na doświadczenie zawodowe i relacje, które są głównymi czynnikami sukcesu, motywacji, zaangażowania i produktywności pracownika.

Pamiętaj o komunikacji – Zasada 3

Komunikacja, podczas której ludzie są traktowani uprzejmie i z szacunkiem, to prawdopodobnie najłatwiejsza rzecz, jaką możesz zrobić, by docenić swojego pracownika. Każdego dnia poświęć chociaż chwilę, aby porozmawiać ze swoimi pracownikami, omówić sprawy bieżące, wszelkie obawy i nowe pomysły. Dobra komunikacja i wzajemny szacunek to fundamenty każdego zespołu.

Skieruj pracę na aktywność – Zasada 4

Komputer, krzesło i biurko – typowe wyposażenie każdego biura nie sprzyja efektywnej pracy, a raczej stagnacji. Motywacja do pracy rośnie wraz z większym nastawieniem na aktywność. Typowe biuro, w którym stosuje się pracę opartą na aktywności, ma mniej biurek niż pracowników. Nie oznacza to jednak zmniejszenia ilości stanowisk pracy.

W tym przypadku to dostosowanie biura do indywidualnych potrzeb pracowników motywuje zespół do pracy. Oprócz tradycyjnych mebli warto zadbać o fotele, pufy czy kilka stanowisk do pracy na stojąco. Przydadzą się również otwarte przestrzenie i zamknięte gabinety, w których każdy może bez przeszkód prowadzić spotkanie lub rozmowę telefoniczną. Jeśli w biurze znajduje się kawiarnia lub stołówka, warto stworzyć tam strefę relaksu, w której pracownicy będą mogli usiąść i korzystać ze swoich laptopów.

Oczywiście praca oparta na aktywności nie jest pozbawiona wyzwań, ponieważ trzeba dobrze zorganizować przestrzeń biurową. Jednak biuro, w którym każdy znajdzie miejsce dla siebie sprawi, że pracownicy będą bardziej zmotywowani do pracy.motywacja, a przyjazne otoczenie pracy

Wspieraj rozwój osobisty i zawodowy – Zasada 5

Motywacja do pracy wzrasta wraz z wewnętrzną satysfakcją i samodoskonaleniem. Każdy ambitny pracownik potrzebuje nowych umiejętności i wiedzy. W tym miejscu wkraczają wewnętrzne i zewnętrzne kursy, szkolenia lub webinary, o które musi zadbać pracodawca.

Wyznaczaj małe, mierzalne cele – Zasada 6

Każdy w swojej pracy potrzebuje celu. Niestety niektórzy menadżerowie powierzają swym pracownikom projekty, które ciągną się, trwają i trwają bez końca… Utknięcie w rutynie może być naprawdę demoralizujące i odbierać chęci do pracy.

Dlatego też skuteczne motywowanie pracowników zakłada wyznaczanie jasnych, osiągalnych celów. Tym sposobem zapewniamy prawdziwy wzrost motywacji za każdym razem, gdy dany etap zostanie zakończony i zespół jest na dobrej drodze do osiągnięcia celu.

Nagradzaj zespół za ciężką pracę – Zasada 7

Jak zmotywować zespół do lepszej pracy? Oferuj im nagrody. Często to właśnie nagradzanie pracowników za ciężką pracę decyduje o tym, jak bardzo będą zmotywowani do lepszego działania. Możesz zaoferować różne nagrody materialne i finansowe. Mogą to być awanse, uznaniowe premie miesięczne i kwartalne lub premie za pomyślne wdrożenie projektu.

Możesz również wykorzystać opcję dodatkowego dnia wolnego albo prezentów. Świetnie w tej ostatniej roli sprawdzą się bony na zakupy, karty podarunkowe lub kosze prezentowe. Często pracownikowi szkoda jest wydać otrzymanej premii na prezent dla siebie, a taki zestaw upominkowy z wyselekcjonowanymi produktami, na które sam by się nie skusił, na pewno przyniesie wiele radości.

Nagradzanie pracownika nie tylko zapewnia motywację do pracy przez dłuższy czas, ale także wzmacnia więź z miejscem, w którym pracuje. Doceniony i zadowolony pracownik nie będzie szukał innego pracodawcy.

Spraw swoim pracownikom wyjątkowy prezent

Daj pracownikom trochę swobody – Zasada 8

Kontrola, nadzór i ciągłe sprawdzanie niekoniecznie pomagają w motywacji do pracy. Wręcz przeciwnie – odbierają chęci i ograniczają kreatywność. Autonomia i elastyczne harmonogramy pracy są niezwykle skutecznymi motywatorami. Zapewnienie pracownikom większej swobody działania w zakresie tego, kiedy i jak wykonują swoją pracę, może faktycznie poprawić ich wydajność i pomóc im utrzymać odpowiednią motywację.

Zapewnij poczucie bezpieczeństwa – Zasada 9

Nie chodzi tu od razu o zatrudnianie ochroniarza, a o zaspokajanie podstawowych potrzeb, które sprawiają, że pracownicy czują się na tyle bezpiecznie, aby w pełni wykazać się w pracy. Obrazuje to piramida potrzeb Maslowa. Jest to teoria psychologiczna opracowana przez amerykańskiego psychologa Abrahama Maslowa, która w formie piramidy prezentuje potrzeby niższego i najwyższego rzędu będące motywacją do działania i prawidłowego funkcjonowania człowieka.

Samo bezpieczeństwo (zarówno ekonomiczne, jak i związane z poczuciem stabilizacji) znajduje się poniżej potrzeb fizjologicznych, takich jak żywność i woda, które stanowią podstawę piramidy. Dalej znajdują się potrzeby przynależności, uznania i samorealizacji. Wobec tego pracownik, który ma odpowiednie warunki pracy, w tym spełnione potrzeby z piramidy Maslowa, czuje się bezpiecznie i jest bardziej zmotywowany, aby jeszcze mocniej rozwinąć swój potencjał.zapewnienie bezpiecznego środowiska w pracy

Zachęcaj do pracy w zespole i… małej konkurencji – Zasada 10

Praca zespołowa jest jednym z najlepszych czynników motywujących. Z jednej strony pracownik ma świadomość, że ktoś go wspiera, a z drugiej chce też jak najlepiej wypaść. Wspólna praca i otwartość na pomysły innych motywuje pracowników do efektywniejszego działania.

Ale… pamiętaj! – mała konkurencja między pracownikami również nie zaszkodzi. Konkurencyjne środowisko to produktywne środowisko. Zachęcaj pracowników do udziału w konkursach lub wyzwaniach, ponieważ jest to zdrowe podejście. W rzeczywistości może prowadzić do zacieśnienia więzi w grupie. Przyjazna rywalizacja między zespołami sprzyja zaangażowaniu pracowników i nie pozwala na nudę.

Motywacyjne podsumowanie

Motywacja do pracy jest niezbędnym aspektem sukcesu i produktywności. Jest czymś, czego żadna ilość wypitej w biurze kawy nie jest w stanie nadrobić. Przestrzeganie wymienionych wyżej zasad pomoże ci rozwijać motywację i entuzjazm w miejscu pracy.

Pracując nad znalezieniem najlepszych sposobów motywowania pracowników, pamiętaj, że będziesz musiał odkrywać, co działa, a co nie w Twoim konkretnym przypadku. Każda firma jest inna. Niektóre z tych pomysłów mogą się sprawdzić w Twojej firmie, podczas gdy inne metody okażą się mało skuteczne. Doskonal swoją strategię motywacyjną i nie zapominaj, że pracownik, który lubi przychodzić do pracy, jest wartościową inwestycją.

Powodzenia!

Promki

Śluby

Urodziny

Ta strona używa plików cookie, by poprawić jakość przeglądania. Przeglądając tę stronę, wyrażasz zgodę na ich użycie.